Shenzhen RYDBATT Electronics Co., Ltd. er en av de ledende produsentene og leverandørene av 12,8v 100ah lifepo4-batteri i Kina. Velkommen til å kjøpe CE-godkjente batterier på lager her og få gratis prøve fra vår fabrikk. Alle tilpassede produkter er med høy kvalitet og lav pris.
Komplett veiledning til 12,8V 100Ah LiFePO4-batterier: ytelse, applikasjoner og kjøpsanbefalinger

Hvis du ser etter et pålitelig dypsyklusbatteri for bobilen, solcellelagringssystemet eller båten, er 2,8V 100Ah LiFePO4 (litiumjernfosfat)-batteriet sannsynligvis et av de mest kostnadseffektive alternativene på markedet.
Men "høy kostnad-ytelse-forhold" betyr ikke "egnet for alle". Før vi gir anbefalinger, la oss si vår konklusjon:
– Hvis du bruker batteriene dine mer enn 200 ganger i året, er den langsiktige kostnadsfordelen med litiumjernfosfatbatterier svært betydelig.
– Hvis utstyret ditt er vektsensitivt (som en yacht eller en liten bobil), utgjør en vektreduksjon på mer enn 50 % en reell forskjell.
- Hvis du for øyeblikket bruker tradisjonelle blybatterier og erstatningssyklusen er mindre enn 3 år, vil denne artikkelen fortelle deg om det er verdt å oppgradere.
I.Nøkkelfunksjoner: Kjerneteknologiske fordeler med litiumjernfosfatbatterier
1. Hvorfor er det sikrere enn andre litiumbatterier?
Litiumbatterier på markedet er hovedsakelig delt inn i tre kategorier: litiumjernfosfat (LiFePO4), ternært litium (NCM/NCA) og litiummanganoksid (LMO). For vanlige brukere er det viktigste termisk stabilitet - i tilfelle en ulykke, hvilken type batteri er mindre sannsynlig å "eksplodere".
Den termiske nedbrytningstemperaturen til litiumjernfosfat er omtrent 270 grader, mens den for ternært litiumfosfat bare er 150–200 grader. Denne forskjellen betyr at i praktisk bruk, selv om en unormalitet oppstår på grunn av en kollisjon eller laderfeil, er sannsynligheten for termisk løping i litiumjernfosfat mye lavere. Dette er grunnen til at det er mye brukt i energilagring og kraftbankapplikasjoner, hvor sikkerhet alltid er toppprioritet.
2. BMS er ikke en enkel sikring.
BMS (Battery Management System) inne i batteriet fungerer i hovedsak både som "hjernen" og "livvakten". Dens ansvar inkluderer:
Cellebalansering: Kapasiteten til hver celle i en batteripakke er alltid litt forskjellig. BMS balanserer dem for å holde dem synkroniserte, og forhindrer at én celle drar ned hele pakken.
Overladingsbeskyttelse: Hvis spenningen til en celle overstiger 3,65V, vil ladekretsen kuttes umiddelbart.
Overutladingsbeskyttelse: Kobler automatisk kretsen når spenningen faller til 2,5V for å forhindre permanent kapasitetstap.
Overstrøm- og kortslutningsbeskyttelse: Den reagerer umiddelbart på unormal strøm, vanligvis innen millisekunder, og kan redde liv i tilfelle en virkelig ulykke.
Temperaturovervåking: Lading og utlading vil bli avbrutt hvis temperaturen overskrider det sikre området. Noen modeller har også en varmefunksjon, som kan varme opp batteriet til en sikker temperatur før lading, selv ved lave temperaturer.
Kjøpstips: Kvaliteten på BMS (Battery Management Systems) varierer sterkt på markedet. Før du kjøper, er det best å spørre om den nominelle kontinuerlige utladningsstrømmen og om den bruker passiv eller aktiv balansering. Passiv balansering er billigere, men mindre effektivt; aktiv balansering anbefales for batteripakker med stor kapasitet.
3. Hurtigladingen og effektiviteten er så god at du aldri vil gå tilbake når du først har brukt den.
Et 12,8V 100Ah litiumjernfosfatbatteri anbefales å lades med en 50A strøm, og tåler maksimalt 100A. Ved 50A bør det ta omtrent 1,5–2 timer å lade fra 20 % til fullt. Et blybatteri med samme kapasitet tar vanligvis 8–10 timer å lade.
Enda viktigere, det er lade-/utladningseffektiviteten. Litiumjernfosfat kan nå 95%–98%, mens blysyre vanligvis bare når 70%–85%. Dette betyr at for de samme 1000Wh med elektrisitet lagret i et solcellepanel, lar litiumjernfosfat deg bruke 950–980Wh, mens blysyre bare kan frigjøre 700–850Wh. På lang sikt er forskjellen i energitap enorm.
4. Vedlikeholdsfritt er en reell mulighet.
Blysyrebatterier krever regelmessig vannpåfylling, rengjøring av korroderte terminaler og utjevningslading, og trenger vedlikehold hver tredje til sjette måned. Litiumjernfosfatbatterier er derimot helt forseglet; når de er koblet til, krever de ingen ytterligere oppmerksomhet, noe som gjør dem ekstremt brukervennlige for late mennesker og ikke-profesjonelle. Denne fordelen er spesielt merkbar på skip eller i utstyrsrom som er vanskelig tilgjengelige.
II. Forstå grunnleggende parametere fra en enkelt tabell
Mange overser detaljer når de ser på spesifikasjoner. Her har jeg samlet nøkkelparametrene og vil gjerne påpeke noen lett misforståelige deler.
|
Parameterelementer |
Spesifikasjoner |
Bemerke |
|
nominell spenning |
12.8V |
4 serie 3,2V battericeller |
|
nominell kapasitet |
100Ah |
Måling etter utlading til 10,0V ved 0,2C (20A). |
|
Total energi |
1280Wh |
- |
|
Ladeavskjæringsspenning |
14.4V – 14.6V |
Overskridelse av grensen kan utløse BMS-beskyttelse. |
|
Utladningssperrespenning |
10.0V |
Automatisk kretsutkobling under denne verdien |
|
Anbefalt ladestrøm |
50A (0.5C) |
Maksimalt akseptabelt 100A |
|
Maksimal kontinuerlig utladningsstrøm |
100A |
Toppverdier er basert på BMS-spesifikasjoner. |
|
Intern motstand |
Mindre enn eller lik 30mΩ |
Jo lavere temperatur, jo mindre feber. |
|
Syklusliv |
3000 – 5000 ganger+ |
Ved 80 % utladningsdybde |
|
Ladetemperaturområde |
0 grader til 45 grader |
Lavtemperaturoppvarmingsmodeller kan nå -20 grader |
|
Utløpstemperaturområde |
-20 grader til 60 grader |
- |
|
Typisk vekt |
Omtrent 10–13 kg |
Det samme volumet blysyre er omtrent 28–35 kg. |
|
Sikkerhetssertifisering |
CE, UL, UN 38.3, RoHS |
Selve sertifikatet må verifiseres ved kjøp. |
III. Typiske applikasjonsscenarier og konfigurasjoner
1. Estimering av RVs 48-timers off-grid last
|
Elektriske apparater |
makt |
Daglig bruk |
Daglig strømforbruk |
|
Bilkjøleskap (kompressor) |
45W |
24h |
1080Wh |
|
LED-belysning |
30W |
6h |
180Wh |
|
Lading av mobiltelefon/laptop |
60W |
3h |
180Wh |
|
liten vifte |
25W |
8h |
200Wh |
|
Totalt daglig strømforbruk |
≈1640Wh |
||
|
Enkel batterilevetid |
Ca 18–20 timer |
Jeg foreslår å koble to parallelt eller legge til solcellepaneler. |
2. Fordeler med skipsapplikasjoner
|
Sammenligningsdimensjoner |
LiFePO4 |
Blysyre/AGM |
|
100 Ah vekt |
Omtrent 10–13 kg |
Omtrent 28–35 kg |
|
Redusert kabinbelastning |
Omtrent 20 kg |
- |
|
Risiko for korrosjon av sur tåke |
ingen |
Ja, ekstra beskyttelse er nødvendig. |
|
Vedlikeholdskostnader |
Vedlikeholdsfri |
Regelmessige kontroller og væskeskifting er nødvendig. |
3. Konfigurasjonsreferanse for solenergilagring (enkelt batteri)
|
prosjekt |
Anbefalte parametere |
|
Total effekt av solcellepaneler |
400–600W |
|
Gjennomsnittlig daglig strømpåfylling (basert på 5 timer med topp solskinn) |
Omtrent 2000–3000Wh |
|
Kontrollertype |
MPPT, utgangsspenning 14,4–14,6V kompatibel |
|
Inverter matching |
Inngangsspenningen må stemme overens med batteripakkens spenning. |
4. Varighet av hjemmenødbackupstrøm
|
utstyr |
makt |
Forventet støttetid (invertereffektivitet 90 %) |
|
Ruter + optisk modem |
20W |
Omtrent 50 timer |
|
Hjemmeovervåkingssystem |
30W |
Omtrent 34 timer |
|
CPAP-maskin |
40W |
Omtrent 25 timer |
|
bærbar datamaskin |
65W |
Omtrent 15 timer |
IV. Sammenlignet med blysyre, AGM og ternær litium, hvordan bør du velge?
Dette er det mest stilte spørsmålet. Jeg skal bruke en ekte sammenligning for å hjelpe deg å se forskjellen.
|
Sammenligningsdimensjoner |
LiFePO4 |
vanlig blysyre |
AGM bly-syre |
Ternær litium (NCM) |
|
Syklusliv |
3000–5000 ganger |
200–500 ganger |
400–800 ganger |
1000–2000 ganger |
|
Vekt (100 Ah) |
Omtrent 11 kg |
Omtrent 30 kg |
Omtrent 28 kg |
Omtrent 8 kg |
|
Tilgjengelig kapasitet (DoD) |
95–100% |
50% |
60–70% |
80–90% |
|
Lading og utladningseffektivitet |
95–98% |
70–80% |
75–85% |
90–95% |
|
termisk stabilitet |
glimrende |
god |
god |
generelt |
|
Lav temperatur ytelse |
Generelt (krever oppvarming) |
Fattig |
Fattig |
god |
|
Krav til vedlikehold |
Vedlikeholdsfri |
Regelmessig vedlikehold er nødvendig. |
Lite vedlikehold |
Vedlikeholdsfri |
|
Enkeltkjøpskostnad |
høyere |
Lav |
medium |
høyere |
|
10 års totalkostnad |
laveste |
høyere |
medium |
medium |
5. Hvor lenge varer batteriet?
Mange deler ganske enkelt antall sykluser med 365 dager for å beregne flere tiår, men dette er urealistisk. I tillegg til sykluslevetid er det også kalenderlevetid, som vanligvis er 8–15 år og avhenger av lagringstemperatur og elektrisk status.
Lading og utlading én gang daglig (høy frekvens): 3000 sykluser ca. 8,2 år, 5000 sykluser ca. 13,7 år.
Lading annenhver dag (middels frekvens): 3000 ladinger, ca. 16,5 år.
En gang i uken (lavfrekvent backup): 3000 sykluser er nok i 57 år, men kalenderen eldes først.
Faktisk levetid påvirkes av flere nøkkelfaktorer:
Utladningsdybde: utlading til bare 50 % hver gang, sammenlignet med utladning til 100 %, kan teoretisk forlenge levetiden med 40–60 %.
Ladespenningsnøyaktighet: Langvarig overlading, for eksempel lading til over 14,8V med en bly-syrelader, vil akselerere nedbrytningen av det positive elektrodematerialet.
Driftstemperatur: Ved drift i et miljø over 40 grader i lengre perioder, reduseres levetiden med omtrent det halve for hver 10 graders økning i temperaturen.
Lade-/utladningshastighet: Bruk av en 1C (100A) høy strøm genererer kontinuerlig mer intern varme enn 0,5C, og akselererer aldring.
Hvis det ikke brukes på lang tid, er det best å holde batteriet på 30 %–60 % og oppbevare det på et kjølig, tørt sted.
VI. Flere nøkkelspørsmål ofte stilt av brukere
Q1: Kan det erstatte et 12V blybatteri direkte?
Som oftest er det mulig, men det er to ting som må bekreftes.
Først laderens utgangsspenning. Blysyreladere har typisk en grensespenning på 14,4–14,8V, mens litiumjernfosfatladere har 14,4–14,6V. Vanlige bly-syreladere er generelt brukbare. Noen lavend-ladere gir imidlertid ut over 15V under utjevningsfasen, noe som kan utløse BMS-beskyttelse eller til og med skade batteriet. Det anbefales å bruke en dedikert LiFePO4-lader i disse tilfellene.
For det andre kan eldre solcellekontrollere ha temperaturkompensasjon, som automatisk vil øke ladespenningen når det er kaldt. Hvis litiumbatterimodus ikke byttes til denne modusen, er det lett å forårsake overlading.
Q2: Kan to 12,8V 100Ah-brikker kobles parallelt?
Ja, kapasiteten etter parallellkobling er 200Ah, og spenningen forblir 12,8V. Note:
Prøv å bruke samme merke, batch og kapasitet.
Før du kobler til parallelt, sørg for at spenningsforskjellen mellom de to kretsene er mindre enn 0,1V; ellers vil det oppstå en stor strømutjevningsstøt.
Tverrsnittsarealet til tilkoblingsledningene må kunne tåle maksimal strøm etter sammenslåing. For eksempel kan to 100A BMS-er koblet parallelt trekke 200A. Ledningene må være tykke nok. Ikke alle BMS støtter parallellkobling, så bekreft dette på forhånd.
Q3: Kan den brukes normalt under -10 grader?
Utlading er greit, men lading er plagsomt. Å tvinge opplading ved lave temperaturer kan lett føre til at litiumdendritter utfelles på den negative elektroden, noe som punkterer separatoren og forårsaker kortslutning. Løsninger: Kjøp enten en modell med lavtemperaturoppvarmingsfunksjon (forvarmer automatisk til over 0 grader før lading), eller lad kun over 0 grader og bruk enheten uten å lade ved lave temperaturer.
Q4: Den viser full lading, men den faktiske brukskapasiteten er betydelig lav?
Vanlige årsaker, rangert etter sannsynlighet:
1. Etter at BMS-beskyttelse er utløst, er kapasiteten midlertidig begrenset. Den kan vanligvis gjenopprettes ved full lading og utlading igjen.
2. Laderens cutoff-spenning er for lav, for eksempel bare 13,8V, så den lader kun til 70%.
3. Etter to eller tre års bruk har konsistensen av battericellene gått ned, noe som kan forbedres med en BMS som støtter aktiv balansering.
4. Lav temperatur forårsaker en midlertidig reduksjon i kapasitet; det vil gå tilbake til det normale når det går tilbake til romtemperatur.
Q5: Hvordan bekrefter jeg ektheten til en sikkerhetssertifisering?
Legitime produkter bør minst ha UN 38.3 (transportsikkerhet), IEC 62133, CE, UL osv. Ikke bare se på bilder med logoer; be selgeren om å gi den originale sertifiseringsrapporten, eller sjekk sertifiseringsnummeret på sertifiseringsorganets offisielle nettsted.
Q6: Kan de kobles i serie for å danne et 24V eller 48V system?
Ja, det er mulig. To batterier i serie vil gi 24V, og fire batterier vil gi 51,2V. Dette krever at hvert batteri har sin egen uavhengige BMS, og BMS må støtte seriekobling. Seriekoblede batterier krever høy konsistens; for administrasjon er det best å bruke en dedikert kombinert BMS eller batteristyringsmodul, i stedet for bare å koble dem i serie.
VII. Noen praktiske forslag til montering og daglig bruk
Under installasjonen er det første trinnet å bruke et multimeter for å bekrefte de positive og negative terminalene; reversering av tilkoblingen kan umiddelbart brenne ut BMS. Når det gjelder ledningsdiameter, med en maksimal utladning på 100A som et eksempel, bør tverrsnittsarealet til kobberkjernetråden ideelt sett ikke være mindre enn 25 mm². Sørg for riktig isolasjon i leddene; løse koblinger kan forårsake betydelig overoppheting. Selv om batteriet i seg selv ikke genererer mye varme, bør installasjonsstedet være godt ventilert. Unngå å plassere den i nærheten av varmegenererende komponenter som omformeren; holde en avstand på minst 10 cm.
Flere små vaner i daglig bruk kan forlenge levetiden betydelig:
Hvis enheten ikke brukes over en lengre periode (mer enn én måned), reduser batterinivået til 50 %–60 % før du lagrer det.
Du trenger ikke tømme den helt hver gang. Av og til er det greit å gå opp til 10 %, men å presse den ned til under 5 % til vanlig vil akselerere forringelsen.
Kontroller terminalene hver sjette måned for løshet eller oksidasjon. Løse koblinger kan føre til overoppheting og til og med brenne ut utstyret.
Kontroller regelmessig at laderens utgangsspenningsinnstilling er riktig, spesielt for smartladere med oppdatert firmware.
8. Til slutt, la meg hjelpe deg med å finne din plass.
Etter å ha brukt blybatterier i mer enn to år, begynte de å føles mindre kraftige → det er verdt å oppgradere direkte til litiumjernfosfatbatterier.
For bruk i bobiler eller båter, hvor vekten er en stor bekymring → Sterkt anbefalt, vektreduksjonseffekten er veldig merkbar.
Å bygge off-grid solenergilagring er spesielt egnet fordi den høye lade- og utladningseffektiviteten gir betydelige praktiske fordeler.
Blybatteriet ble nylig skiftet ut, for mindre enn ett år siden → Du kan vente til det nåværende batteriet når slutten av levetiden før du oppgraderer.
Hvis du bare bruker den mindre enn 30 ganger i året og budsjettet ditt er stramt, har blysyre eller AGM fortsatt sin begrunnelse.
Den må lades i et miljø under -20 grader → Du må kjøpe en modell med lavtemperaturvarmefunksjon, ikke spar på dette.
Hvis du fortsatt har spørsmål, skriv opp bruksfrekvensen og belastningsforholdene; dette vil gi deg en grunnleggende ide om batteriet passer for deg. Forhåpentligvis vil denne veiledningen hjelpe deg å unngå noen fallgruver.
Populære tags: 12,8v 100ah lifepo4 batteri, Kina 12,8v 100ah lifepo4 batteriprodusenter, leverandører, fabrikk

